Opublikowano:
Używana kasa fiskalna

Czy opłaca się kupować używaną kasę fiskalną?

Często przedsiębiorcy szukając najtańszego rozwiązania fiskalnego dla swojego biznesu spotykają się z możliwością kupna używanej kasy fiskalnej (ewentualnie po fiskalizacji ale nigdy nie używanej). Nierzadko jesteśmy pytani przez naszych klientów, czy dobrym rozwiązaniem byłoby zakupienie wcześniej już używanej kasy fiskalnej – odpowiadamy na to pytanie poniżej.

Kasa fiskalna jako wysoce specjalistyczny sprzęt

Urządzenia fiskalne to specyficzne urządzenia elektroniczne, które podlegają rejestracji w Urzędzie Skarbowym, a ich używanie jest ściśle regulowane przez polskie prawo. Każda kasa fiskalna (czy to drukarka fiskalna) zanim trafi na rynek do sprzedaży musi otrzymać homologację w Głównym Urzędzie Miar, aby była dopuszczona do użytku- listę aktualnych homologacji znajdziesz tutaj. Przyznanie homologacji wyznacza ostateczny możliwy termin sprzedaży tego urządzenia przez dealera kas fiskalnych (termin homologacji wskazuje do kiedy dealer może takie urządzenie sprzedać a nie do kiedy podatnik może go używać.)

Z drugiej strony każde urządzenie fiskalne posiada pamięć fiskalną, na której w nieodwracalny sposób zapisują się najważniejsze informacje – przede wszystkim numer NIP. Z tego tez powodu kasa po fiskalizacji, nie może być użyta przez inną firmą, ponieważ na paragonie będzie drukował się numer NIP firmy poprzedniej.

Wymiana pamięci fiskalnej

Producenci dopuszczają możliwość wymiany pamięci fiskalnej i na nowo fiskalizacji urządzenia i tym samym używanie starego urządzenia przez nowego właściciela – jednakże w większości przypadków jest to koszt 80-90% nowego urządzenia, gdyż jest to najważniejszy podzespół w kasie fiskalnej.

Podsumowanie

W przypadku zakupu kasy fiskalnej od innego przedsiębiorcy, w sytuacji w której urządzenie było używane przez kilka/kilkanaście miesięcy trzeba się zastanowić czy jest to dobry wybór. W naszej opinii tylko w uzasadnionych przypadkach (nowa, nieużywana, ale po fiskalizacji kasa) jest to opłacalne.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu za pomocą z czatu u dołu strony.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *