Opublikowano:

Kasa fiskalna dla prawnika

Kasa fiskalna dla prawnika

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177). Kasa fiskalna dla prawnika jest obowiązkowa niezależnie od wysokości obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Są jednak dwa wyjątki:

1) Możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej w sytuacji, gdy usługi te są świadczone wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub ich rezultat przekazywany jest wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków – więcej w tym artykule

2) Zwolnione z ewidencjonowania na kasie fiskalnej są czynności notarialne

Należy pamiętać również o tym, że ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej musi odbywać się już od pierwszej sprzedaży.

Skutkiem niewywiązania się z powyższych przepisów mogą być kary nakładane przez Urząd Skarbowy albo Krajową Administrację Skarbową, które mogą sięgać nawet 180 stawek dziennych.

Koszt kasy fiskalnej

Na początku warto zwrócić uwagę na fakt, iż każdemu podatnikowi, który zakupuje swoje pierwsze urządzenie fiskalne na daną firmę przysługuje zwrot do 700 zł kwoty netto. Aby otrzymać w/w zwrot należy przy zachowaniu pewnych zasad – więcej o procedurze uzyskania zwrotu w tym artykule.

Dodatkowo, można posiłkować się rozłożeniem kosztu kasy fiskalnej na raty (nie tracąc przy tym możliwości uzyskania zwrotu – więcej na ten temat w tym artykule).

Który model wybrać?

Prawnikom oraz doradcom podatkowym zwykle nie jest potrzebne zaawansowane urządzenie fiskalne, wystarczy im zwykła prosta ale przy tym niewielka, przenośna kasa fiskalna z kopią elektroniczną paragonu.

Poniżej przyjrzymy się dostępnymi rozwiązaniami:

Farex Perła Plus E (kopia elektroniczna)

Kasa Farex Perła Plus E jest to jedno z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Kasa to posiada nie tylko podstawową funkcjonalność, ale rozszerzona jest o cały szereg raportów, skrótów klawiszowych czy usług czasowych. Kasę tą charakteryzują małe rozmiary oraz wydajny akumulator, które czynią z niej idealne urządzenie mobilne.

Plusy: Cena, Mobilność, Pojemny akumulator

Minusy: Brak

Film prezentujący kasę Farex Perła Plus E

Elcom Euro-TE 50 Mini

Kasa Elcom Euro-TE 50 Mini charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, wydajną baterią a także przejrzystym, dwuwierszowym wyświetlaczem. Kopia elektroniczna sprawia, iż nie musimy martwić się o przechowywanie kopii paragonów, gdyż zapisują się one na karcie SD w środku urządzenia. Urządzenie to posiada mechanizm wymianę papieru w systemie “wrzuć i pracuj”, które sprawia, iż wymiana papieru jest prosta oraz nie stanowi problemu dla użytkownika.

Plusy: Cena, Mobilność, Pojemny akumulator

Minusy: Brak

Film prezentujący kasę Elcom Euro-TE 50 Mini

Novitus Nano E

Kasa Novitus Nano E to niekwestionowany lider pod względem ilości sprzedanych przenośnych urządzeń fiskalnych na polskim rynku. Niewielkie rozmiary, wielokrotnie nagradzany design za ergonomiczna budowę, a także bardzo wydajny akumulator. Bardzo szybki wydruk z możliwością umieszczenia logo(!) na paragonie oraz łatwa wymiana papieru.

Plusy: Wygląd, mobilność, bardzo pojemny akumulator, możliwość wydrukowania logo na paragonie

Minusy: Cena

Film prezentujący kasę Novitus Nano E

Podsumowanie

Prawnicy oraz doradcy podatkowi są ustawowo zmuszeni do ewidencjonowania sprzedaży swoich usług za pomocą kasy fiskalnej już od pierwszej usługi.

Kasa fiskalna dla prawnika to nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej, który będzie nam towarzyszyć minimum przez 5 lat. Decyzja zakupowa powinna być przemyślana – przed zakupem warto  się z nami skontaktować.

Opublikowano:

Kasa fiskalna do warsztatu samochodowego

Kasa fiskalna dla warsztatu samochodowego

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Aktualne rozporządzenie Ministra Finansów, które dotyczy zwolnień z obowiązku kasy fiskalnej zmieniło stare rozporządzenie obowiązku posiadania kasy fiskalnej dla warsztatów samochodowych oraz wulkanizatorów. Wg nowych przepisów Ci podatnicy mają obowiązek używania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży!

Kary nakładane przez Urząd Skarbowy albo Krajową Administrację Skarbową, za niewywiązanie się z powyższych przepisów mogą sięgnąć nawet do 180 stawek dziennych.

Koszt kasy fiskalnej

Kasa fiskalna dla warsztatu to nadal spory wydatek. Dla pierwszej kasy fiskalnej natomiast Urząd Skarbowy udzieli nam ulgi do 700 zł kwoty netto (więcej o procedurze otrzymania zwrotu tutaj). Dla podatników, którzy chcieliby koszt kasy fiskalnej rozbić na raty (a przy tym nie stracić ulgi o której mowa powyżej) jest możliwość wzięcia kasy fiskalnej w leasing.

Kasa fiskalna dla warsztatu – jaki model wybrać?

Modele kas fiskalnych różnią się od siebie wyglądem, funkcjonalnością oraz ceną. Niektóre modele są bardziej predysponowane do pracy w konkretnych warunkach, a niektóre w innych. Kasa fiskalna do warsztatu samochodowego powinna być odporna na wilgoć, brud, pył oraz być podatna na uszkodzenia mechaniczne. Klawisze kasy fiskalnej powinny być duże, czytelne i na pewno nie dotykowe 🙂

Przyjrzyjmy się poniżej, niektórym modelom polecanym przez nasz serwis do pracy w warsztacie samochodowym.

Mercury 116F

Kasa Mercury 116F jest aktualnie najtańszą kasą fiskalną dostępną na rynku Polskim, która posiada ważną homologację i można ją legalnie używać do ewidencjonowania sprzedaży. Kasa ta posiada najprostszą możliwą funkcjonalność i …. to wszystko. Do archaicznego wyglądu ekranu (niektórych z liter nie da się przeczytać z poziomu wyświetlacza, a w instrukcji obsługi jest specjalny dział poświęcony temu jak odczytywać niektóre znaki na ekranie) trzeba się po prostu przyzwyczaić, tak jak do topornego wyglądu. Nie ulega wątpliwości, że kasa ta jest kupowana tylko ze względu na jej niską cenę.

Plusy: Niska cena

Minusy: Kopia papierowa, Wygląd, Wyświetlacz, Wytrzymałość

Film prezentujący kasę Mercury 116F

Farex Bursztyn Plus (kopia papierowa)

Kasa Farex Bursztyn Plus jest (nie licząc Mercury 116F) jest jednym z najtańszych urządzeń fiskalnych dostępnych na rynku. W odróżnieniu do kasy Mercury 116F posiada bardziej rozbudowane menu sprzedażowe oraz wygodniejszy interfejs użytkownika. Rozbudowane raporty fiskalne oraz niefiskalne czynią z tej kasy użyteczne narzędzie przy prowadzeniu statystyk na potrzeby własnego biznesu. Solidna budowa, wodoodporne przyciski, a także pojemny akumulator (pomocny przy awarii zasilania) sprawiają, że jest to idealna kasa fiskalna do małych oraz średnich punktów handlowo usługowych.

Plusy: Cena, mobilność, pojemny akumulator

Minusy: Kopia papierowa

Film prezentujący kasę Farex Bursztyn Plus

Farex Bursztyn Plus E (kopia elektroniczna)

Kasa Farex Perła Plus E jest to model kasy Farex Bursztyn Plus z kopią elektroniczną. Kasa ta posiada taki sam wygląd oraz funkcjonalność co jej „młodsza siostra”, natomiast jej przewagą jest bez wątpienia kopia elektroniczna.

Plusy: Cena, Mobilność, Pojemny akumulator

Minusy: Brak

Film prezentujący kasę Farex Bursztyn Plus

Novitus Nano E

Kasa Novitus Nano E jest najczęściej sprzedającą się mobilną kasą wśród wszystkich producentów. Mała, ergonomiczna budowa, potężny akumulator, bardzo szybki wydruk z możliwością umieszczenia logo(!) na paragonie czyni ją niekwestionowanym liderem wśród przenośnych urządzeń fiskalnych. Kasa ta posiada kopię elektroniczną, dzięki której w każdym momencie możemy wydrukować kopię paragonu, raport, czy podsumowanie sprzedaży za dany okres.

Plusy: Wygląd, mobilność, bardzo pojemny akumulator, możliwość wydrukowania logo na paragonie

Minusy: Cena

Film prezentujący kasę Novitus Nano E

Podsumowanie

Mechanicy samochodowi, którzy prowadzą własny warsztat samochodowy czy wulkanizacyjny muszą ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej już od początku swojego biznesu. Modeli kas fiskalnych na rynku jest całkiem sporo, ale naszym zdaniem powyższe zestawienie uwzględnia najlepsze modele do tego rodzaju biznesu.

Zakup urządzenia fiskalnego to długofalowa decyzja (kasa będzie z nami pracować minimum 5 lat) a przy uldze na zakup pierwszego urządzenia fiskalnego (więcej o uldze przeczytasz tutaj) finalny koszt urządzenia może być mniejszy nawet o 700 zł.

W przypadku wątpliwości co do wyboru urządzenia, zapraszamy do naszych biur sprzedaży aby zaprezentować dostępne możliwości. Jeśli chcesz się szybko z nami skontaktować, to zachęcamy ze skorzystania z czatu u dołu strony.

Opublikowano:

Kasa fiskalna dla lekarza

Kasa fiskalna dla lekarza

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Ministra Finansów dotyczącym zwolnień z obowiązku posiadania kasy fiskalnej (cały tekst rozporządzenia znajdziesz tutaj) zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą urządzenia fiskalnej nie stosuje się w przypadku lekarzy oraz lekarzy dentystów w zakresie świadczonej opieki medycznej.

Skutkiem niewywiązania się z powyższych przepisów mogą być kary nakładane przez Urząd Skarbowy albo Krajową Administrację Skarbową, które mogą sięgać nawet do 180 stawek dziennych.

Koszt kasy fiskalnej

Aktualnie jednorazowy koszt urządzenia fiskalnego to spory wydatek, natomiast w przypadku pierwszego zakupu kasy fiskalnej Urząd Skarbowy zwróci nam do 700 zł kwoty netto przy zachowaniu pewnych zasad – więcej o procedurze uzyskania zwrotu w tym artykule.

Istnieje również możliwość zakupu kasy fiskalnej na raty, nie tracąc przy tym możliwości uzyskania zwrotu z Urzędu Skarbowego – więcej o tym przeczytasz tutaj.

Który model kasy fiskalne wybrać dla lekarza?

Modele kas fiskalnych różnią się od siebie przede wszystkim funkcjonalnością, rozmiarem, mobilnością, wytrzymałością – składową tych czterech cech jest ostatecznie cena.

Kasa fiskalna dla lekarza powinna być przede wszystkim mała, poręczna i mobilna, obowiązkowo z kopią elektroniczną paragonu. Lekarz to najbardziej zestresowany oraz zabiegany zawód świata, dlatego też nie bez znaczenia prostota obsługi oraz niezawodność sprzętu będą bardzo ważnymi cechami przemawiającymi za daną kasą fiskalną.

Przyjrzyjmy się dostępnymi rozwiązaniami:

Mercury 116F

Kasa Mercury 116F jest aktualnie najtańszą kasą fiskalną dostępną na rynku polskim, która posiada ważną homologację i można ją legalnie używać do ewidencjonowania sprzedaży. Kasa ta posiada najprostszą możliwą funkcjonalność i …. to wszystko. Do archaicznego wyglądu ekranu (niektórych z liter nie da się przeczytać z poziomu wyświetlacza, a w instrukcji obsługi jest specjalny dział poświęcony temu jak odczytywać niektóre znaki na ekranie) trzeba się po prostu przyzwyczaić, tak jak do topornego wyglądu. Nie ulega wątpliwości, że kasa ta jest kupowana tylko ze względu na jej niską cenę.

Plusy: Niska cena

Minusy: Kopia papierowa, Wygląd, Wyświetlacz, Wytrzymałość

Film prezentujący kasę Mercury 116F

Farex Perła Plus (kopia papierowa)

Kasa Farex Perła Plus jest jednym z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku, nad którym warto “się pochylić”. Kasa ta nie tylko posiada podstawową funkcjonalność, ale wyposażona jest również w cały szereg raportów, skrótów klawiszowych czy usług czasowych. Ważnymi cechami tej kasy są jej małe rozmiary oraz wydajny akumulator, dzięki którym jest to urządzenie fiskalne w pełni mobilne.

Plusy: Cena, Mobilność, Pojemny akumulator

Minusy: Kopia papierowa

Film prezentujący kasę Farex Perła Plus

Farex Perła Plus E (kopia elektroniczna)

Kasa Farex Perła Plus E jest to model kasy Farex Perła Plus z kopią elektroniczną. Kasa ta posiada taki sam wygląd oraz funkcjonalność co jej „młodsza siostra”, natomiast jej przewagą jest bez wątpienia kopia elektroniczna.

Plusy: Cena, Mobilność, Pojemny akumulator

Minusy: Brak

Film prezentujący kasę Farex Perła Plus E

Novitus Nano E

Kasa Novitus Nano E jest najczęściej sprzedającą się mobilną kasą wśród wszystkich producentów. Mała, ergonomiczna budowa, potężny akumulator, bardzo szybki wydruk z możliwością umieszczenia logo(!) na paragonie czyni ją niekwestionowanym liderem wśród przenośnych urządzeń fiskalnych. Kasa ta posiada kopię elektroniczną, dzięki której w każdym momencie możemy wydrukować kopię paragonu, raport, czy podsumowanie sprzedaży za dany okres.

Plusy: Wygląd, mobilność, bardzo pojemny akumulator, możliwość wydrukowania logo na paragonie

Minusy: Cena

Film prezentujący kasę Novitus Nano E

Podsumowanie

Lekarze prowadzący indywidualną praktykę lekarską ustawowo są zmuszeni do posiadania kasy fiskalnej, na której będą rejestrowali sprzedaż swoich usług. Wybór urządzenia fiskalnego do tej specyficznej działalności nie jest łatwy  – tym bardziej, że na rynku jest sporo modeli. Nasi serwisanci często są pytani przez klientów:

„Jaka jest różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym urządzeniem i po co mam kupować drogą kasę fiskalną, skoro będę drukować tylko kilkanaście, kilkadziesiąt paragonów w miesiącu?”

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – natomiast warto mieć na uwadze fakt, że zakup kasy fiskalnej dla lekarza to decyzja na lata (kasa będzie z nami pracować minimum 5 lat). Otrzymując ulgę na zakup pierwszego urządzenia fiskalnego (więcej o uldze tutaj) finalny koszt urządzenia może być mniejszy nawet o 700 zł.

W przypadku wątpliwości co do wyboru urządzenia, zapraszamy do naszych biur sprzedaży aby zaprezentować dostępne możliwości. W przypadku  szybkiego kontaktu zachęcamy ze  skorzystania z czatu u dołu strony.

Opublikowano:

Kasy sklepowe

Kasy sklepowe

Obowiązek posiadania kasy

Zgodnie z aktualnymi przepisami fiskalna kasa sklepowa od 2017 r. może zostać zakupiona dopiero po przekroczeniu limitu, który wynosi 20 000 zł w skali roku. Należy mieć na uwadze fakt, że jeżeli rozpoczynamy działalność w trakcie roku to wartość progu (w tym przypadku 20 000 zł) wyliczamy proporcjonalnie.

Dla przykładu:

Sklep z zabawkami rozpoczął działalność w lipcu 2017 r. Od lipca do października 2017 r. miał już 12 000 zł przychodu. Kiedy taki sklep powinien rozpocząć ewidencjonowanie przy użyciu kasy fiskalnej?

Odpowiedź brzmi od listopada 2017 r.!

Skutki niezainstalowania kasy fiskalnej w terminie mogą być bardzo niemiłe – poczynając od mandatu skarbowego kończąc na karze sięgającej 180 stawek dziennych.

Obecnie kasy sklepowe to nie tylko przykry obowiązek, ale także narzędzie wspomagające przedsiębiorcę. Nowoczesne kasy posiadają wiele przydatnych funkcji – kontrolowanie pracowników, zdalne zarządzanie (np. przez przeglądarkę internetową), a także wiele przydatnych raportów statystycznych.

Koszt kasy sklepowej

Kasa sklepowa to nadal spory wydatek, natomiast istnieje wiele sposobów aby zmniejszyć, bądź rozbić  w czasie.

Najbardziej oczywistą sprawą, jest uzyskanie odliczenia, nawet do 700 zł, za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego dla danej firmy, które to przyznaje Urząd Skarbowy. Aby takie odliczenie uzyskać należy spełnić kilka kryteriów – o których więcej w tym artykule.

Mniej oczywistym rozwiązaniem jest rozłożenie na raty płatności za urządzenie fiskalne poprzez leasing lub pożyczkę – więcej o alternatywnych możliwościach finansowania urządzeń fiskalnej znajdziesz w tym artykule.

Najtańsze urządzenia fiskalne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w sklepie, znajdziemy już za 700 brutto, najdroższe natomiast można kupić za sporo ponad 2000 zł – przyjrzyjmy im się trochę bliżej.

Mercury 116F

Kasa Mercury 116F jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na najtańsze urządzenia. Kasa ta, posiada najprostszą (wymaganą z ustawy) funkcjonalność, dość archaiczny wygląd ekranu (do którego trzeba się przyzwyczaić), a także toporny wygląd. Mimo to, jest bardzo często kupowanym urządzeniem fiskalnym, głównie z powodu swojej ceny.

Plusy: Cena

Minusy: Kopia papierowa, wygląd, podstawowa funkcjonalność, archaiczny wygląd ekranu, trudna wymiana papieru

Film prezentujący kasę Mercury 116F

Farex Bursztyn Plus (kopia papierowa)

Kasa Farex Bursztyn Plus jest (nie licząc Mercury 116F) jest jednym z najtańszych urządzeń fiskalnych dostępnych na rynku. W odróżnieniu do kasy Mercury 116F posiada bardziej rozbudowane menu sprzedażowe oraz wygodniejszy interfejs użytkownika. Rozbudowane raporty fiskalne oraz niefiskalne czynią z tej kasy użyteczne narzędzie przy prowadzeniu statystyk na potrzeby własnego biznesu. Solidna budowa, wodoodporne przyciski, a także pojemny akumulator (pomocny przy awarii zasilania) sprawiają, że jest to idealna kasa fiskalna do małych oraz średnich punktów handlowo usługowych.

Plusy: Cena, mobilność, pojemny akumulator

Minusy: Kopia papierowa

Film prezentujący kasę Farex Bursztyn Plus

Novitus Mała Plus E

Kasa Novitus Mała Plus E to najnowsza technologia dedykowana dla małych punktów sprzedaży, która realizuje rejestrowanie kopii wydruków na elektronicznym nośniku danych (kopia elektroniczna). Kasa ta dzięki niewielkim rozmiarom, intuicyjnym interfejsie użytkownika, portom do komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi (np. czytnikiem kodów kreskowych) jest stworzona do wspomagania sprzedawcy w ciągłym obsługiwaniu swoich klientów. Dzięki możliwości bezpośredniego podłączenia terminala płatniczego Ingenico ICT200 stanowisko sprzedażowe nie odbiega funkcjonalnością od tych zlokalizowanych w największych sieciach handlowych.

Plusy: Cena, mobilność, pojemny akumulator, funkcjonalność

Minusy: Brak

Film prezentujący kasę Novitus Mała Plus E

Novitus Next

Kasa Novitus Next to pierwsza kasa (i na razie jedyna) oparta o dotykowy tablet z systemem Android, która charakteryzuje się niebywałą funkcjonalnością wśród innych urządzeń fiskalnych. Posiada oprogramowanie „w chmurze” i może być zarządzana z poziomu przeglądarki z dowolnego miejsca na świecie – do tego zamknięta w pięknej, specjalnie zaprojektowanej obudowie.

Przykładowe cechy wyróżniające kasę Novitus Next:

  • Zarządzanie on-line w “chmurze”
  • Nieograniczona baza towarowa
  • Możliwość łączenia urządzeń w różnych lokalizacjach i zarządzenie nimi z jednego miejsca
  • Złącza USB, RS232 oraz LAN
  • Elektroniczna kopia paragonu + archiwizacja paragonów w “chmurze”
  • Nowoczesny design
  • Nieograniczone możliwości rozbudowy funkcjonalności poprzez platformę Androida
  • Drukowanie faktur wprost z kasy fiskalnej
  • Mechanizm drukujący wraz z obcinaczem papieru

Plusy: Wygląd, mobilność, bardzo pojemny akumulator, możliwość wydrukowania logo na paragonie, faktury wprost z kasy fiskalnej

Minusy: Brak

Film prezentujący kasę Novitus Next

Film prezentujący wytrzymałość kasy Novitus Next

Podsumowanie

Zakup urządzenia fiskalnego do sklepu to decyzja, którą trzeba należycie przemyśleć, ponieważ do wyboru mamy na prawdę dużo rozwiązań – tym bardziej, że zakup kasy fiskalnej to decyzja na długie lata.

Nietrudno zgodzić się z faktem, że przypadku kas fiskalnych skrót myślowy „im droższa tym lepsza” jest prawidłowy, natomiast finalny koszt urządzenia może być dużo, dużo niższy o czym pisaliśmy na wstępie.

W przypadku wątpliwości co do wyboru urządzenia, zapraszamy do naszych biur sprzedaży aby zaprezentować dostępne możliwości. W przypadku szybkiego kontaktu zachęcamy ze skorzystania z czatu u dołu strony.

Opublikowano:

Kasa fiskalna dla kosmetyczki

Kasa fiskalna dla kosmetyczki

Obowiązek posiadania kasy

Zgodnie z nowym rozporządzeniem kasa fiskalna dla fryzjera czy kosmetyczki od 2017 r. musi zostać zakupiona jeszcze przed wykonaniem pierwszej usługi. Warto trzymać się przepisów dotyczących obowiązku posiadania kasy fiskalnej, gdyż nieprzyjemności mogą być spore – to za sprawą nowego „tworu inwigilacji” Krajowej Administracji Skarbowej, które może nałożyć kary sięgające do 180 stawek dziennych za wykonanie sprzedaży z niewydaniem paragonu fiskalnego.

Koszt kasy fiskalnej

Przy rejestrowaniu działalności kosmetycznej czy fryzjerskiej warto rozejrzeć się na rynku jakie urządzenia fiskalne są odpowiednie dla takiej branży, a także zaplanować taki zakup, gdyż w bardzo prosty sposób można uzyskać odliczenie w postaci ulgi do 700 zł.

Więcej na temat prawidłowej procedury uzyskania ulgi na zakup kasy fiskalnej przeczytasz tutaj.

Najtańsze urządzenia fiskalne, które z powodzeniem mogą korzystać kosmetyczki czy fryzjerki, znajdziemy już za 600 brutto, najdroższe natomiast można kupić za sporo ponad 2000 zł – przyjrzyjmy im się trochę bliżej.

Mercury 116F

Kasa Mercury 116F jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na najtańsze urządzenia. Kasa ta, posiada najprostszą (wymaganą z ustawy) funkcjonalność, dość archaiczny wygląd ekranu (do którego trzeba się przyzwyczaić), a także toporny wygląd – mimo to, jest bardzo często kupowanym urządzeniem fiskalnym, głównie z powodu swojej ceny.

Plusy: Cena

Minusy: Kopia papierowa, wygląd, podstawowa funkcjonalność, archaiczny wygląd ekranu, trudna wymiana papieru

Film prezentujący kasę Mercury 116F

Farex Perła Plus (kopia papierowa)

Kasa Farex Perła Plus jest (nie licząc Mercury 116F) jest jednym z najtańszych urządzeń fiskalnych dostępnych na rynku. Kasa to oprócz podstawowej funkcjonalności posiada cały szereg raportów, skrótów klawiszowych, usług czasowych. Ergonomiczny kształt, wielkość, waga, klawiatura membranowa (która, jest odporna na zalanie) oraz pojemna bateria czyni z niej idealne urządzenie mobilne. Jedyną rzeczą do której moglibyśmy mieć zastrzeżenia to system wymiany papieru – nie jest on tak prosty jak w urządzaniach z wyższej półki („wrzuć i pracuj”)

Plusy: Cena, mobilność, pojemny akumulator

Minusy: Kopia papierowa

Film prezentujący kasę Farex Perła Plus

Farex Perła Plus E (kopia elektroniczna)

Kasa Farex Perła Plus E jest to model kasy Farex Perła Plus z kopią elektroniczną. Kasa ta posiada taki sam wygląd oraz funkcjonalność do jej „młodszej siostry” natomiast jej przewagę jest bez wątpienia kopia elektroniczna.

Plusy: Cena, mobilność, pojemny akumulator

Minusy: Brak

Film prezentujący kasę Farex Perła Plus E

Novitus Nano E

Kasa Novitus Nano E jest najczęściej sprzedającą się mobilną kasa wśród wszystkich producentów. Mała, ergonomiczna budowa, potężny akumulator, bardzo szybki wydruk z możliwością umieszczenia logo(!) na paragonie czyni ją niekwestionowanym liderem wśród przenośnych urządzeń fiskalnych. Kasa ta posiada kopię elektroniczną, dzięki której w każdym momencie możemy wydrukować kopię paragonu, raport, czy podsumowanie sprzedaży za dany okres.

Plusy: Wygląd, mobilność, bardzo pojemny akumulator, możliwość wydrukowania logo na paragonie

Minusy: Cena

Film prezentujący kasę Novitus Nano E

Podsumowanie

Zakup urządzenia fiskalnego to trudna decyzja, ponieważ urządzenie to będzie nam towarzyszyło przez dłuższy okres czasu. Naszym zdaniem warto, w przypadku otrzymania zwrotu z Urzędu Skarbowego (w którym to pomagamy) zastanowić się nad droższym urządzeniem, tj. Farex Perła Plus E, Novitus Nano E, gdyż finalnie cena urządzenia będzie pomniejszona o 700 zł.

Istnieje jeszcze możliwość wzięcia leasingu na urządzenie fiskalne (nie tracąc przy tym ulgi z Urzędu Skarbowego) – więcej o tej możliwości w znajdziesz tutaj.