Zmiana stawek VAT

Zmiana stawek VAT od kwietnia 2024

Podwyżka stawek VAT na żywność z 0% do 5%, która weszła w życie 1 kwietnia, wywołała znaczne zamieszanie wśród sprzedawców. Już prawie miesiąc po wprowadzeniu zmian, nadal wiele sklepów boryka się z trudnościami w dostosowaniu się do nowych przepisów. Konieczność zmiany ustawień kas fiskalnych oraz aktualizacji cenówek na półkach stanowi wyzwanie, którego nie wszystkim przedsiębiorcom udało się sprostać w oczekiwanym tempie. Dodatkowo, wygaśnięcie wiążących informacji stawkowych (WIS) wymaga składania nowych wniosków przez podatników, co dodatkowo komplikuje sytuację. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu, jakie dokładnie problemy napotykają sprzedawcy oraz jakie środki mogą być podjęte, aby ułatwić im dostosowanie się do nowych przepisów.

Powody zwiększenia stawek VAT

Ministerstwo uzasadnia zmianę stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze spadkiem inflacji. Jednocześnie resort przypomina, że obniżona stawka obowiązywała od 1 lutego 2022 r. przy odczycie inflacji za styczeń na poziomie 9.2% w ujęciu rocznym. Ministerstwo szacując, że w lutym i marcu 2024 r. zarówno inflacja w ujęciu rocznym jak i tempo wzrostu cen żywności w ujęciu rocznym utrzymają się w tendencji spadkowej, podjęło decyzję o przywróceniu 5% stawki VAT, która obejmuje:

  • Mięso i ryby oraz przetwory z nich,
  • Mleko i produkty mleczarskie,
  • Jaja,
  • Miód naturalny,
  • Orzechy,
  • Warzywa i owoce oraz ich przetwory,
  • Tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
  • Zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
  • Mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Działania konieczne do podjęcia przez przedsiębiorców po podwyżce stawki VAT

Po zmianie stawek VAT, przedsiębiorcy muszą podjąć szereg działań mających na celu dostosowania się do nowych przepisów podatkowych. Jednym z kluczowych zadań jest zmiana ustawień kas fiskalnych w celu uwzględnienia nowych stawek podatku. Ten proces wymaga precyzji i dokładności, ponieważ błędne ustawienia mogą prowadzić do wystawiania paragonów z nieprawidłowymi stawkami VAT, co może skutkować konsekwencjami skarbowymi dla przedsiębiorstwa. Aby dokonać zmiany ustawień kas fiskalnych, przedsiębiorcy często muszą wezwać serwisanta kasy fiskalnej. Serwisant jest wykwalifikowaną osobą, która posiada niezbędną wiedzę techniczną i dostęp do odpowiednich narzędzi do dokonania zmian w ustawieniach kasowych. Jednakże, mimo upływu czasu, niektórzy sprzedawcy wciąż nie zdołali przestawić swoich kas, co skutkuje wystawianiem paragonów z błędnymi stawkami podatku. Ponadto należy zmienić cenówki na półkach sklepowych oraz złożyć wnioski o nowe wiążące informacje stawkowe (WIS).

Wygaśnięcie WIS oznacza brak ochrony, co może powodować zakwestionowanie zastosowanej stawki VAT, przez co firma może ponieść negatywne konsekwencje. Podatnik, który chce mieć taką ochronę, powinien więc wystąpić o nową WIS. Jeśli podatnik wystąpi o wydanie nowej WIS dla towarów, dla których decyzja wygasła w związku z ww. zmianami stawek VAT, Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu.

Podsumowanie

Podwyżka stawek VAT na żywność wprowadzona od 1 kwietnia stwarza przed przedsiębiorcami wiele wyzwań związanych z dostosowaniem się do nowych przepisów podatkowych. Konieczność zmiany ustawień kas fiskalnych, aktualizacji cenówek oraz składania nowych wniosków o wiążące informacje stawkowe wymaga staranności i dokładności, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji skarbowych.

Dlatego też, zachęcamy przedsiębiorców do korzystania z usług serwisantów kas fiskalnych.

Dodatkowo, warto skorzystać również z pomocy specjalistów, takich jak księgowi, w składaniu nowych wniosków o wiążące informacje stawkowe. Księgowi posiadają wiedzę na temat procedur podatkowych i mogą pomóc w prawidłowym wypełnieniu dokumentów, co zwiększa szanse na szybkie załatwienie sprawy. Współpraca z profesjonalistami zwiększa pewność i skuteczność działań podejmowanych w związku z nowymi regulacjami podatkowymi.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Gospodarcząbiurem rachunkowym w Bydgoszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *