Przepisy fiskalne


Tutaj znajdziesz artykuły z przepisami dotyczącymi użytkowania kasy fiskalnej. Zapoznaj się z nimi dokładnie, gdyż nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów grozi mandatem.

Więcej wyników..

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Kary za brak przeglądu kasy fiskalnej
  Kary za brak przeglądu kasy fiskalnej Obowiązkowe przeglądy kasy fiskalne […]
 • Kasa on-line w piekarni od 1 stycznia 2020 r. ?
  Od 1 stycznia 2020 r. branża gastronomiczna będzie musiała używać kas fiskalnych on-line do sprzedaży swoich produktów i usług. O ile stosowanie tych urządzeń przez puby, bary czy restauracje jest oczywiste, o tyle punkty w których sprzedaje się dodatkowo hot-dogi, kawę na wynos czy lody, interpretacja przepiśów nie jest już taka oczywista.
 • VAT-marża na kasie fiskalnej
  Procedura VAT-marża stosowana jest w przypadku możliwości naliczania podatku VAT tylko od kwoty narzucanej marży. Procedura ta stosowana jest dla: Dostawy towarów używanych (komisy, sprzedaż samochodów etc.); Dostawy przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków; Dostawy dzieł sztuki; Usług turystyki.
 • Zwrot za zakup kasy fiskalnej
  Przedsiębiorcy, którzy zakupili urządzenie fiskalne oraz ewidencjonują na nim sprzedaż, mają możliwość ubiegania się o zwrot części kwoty, którą wydatkowali na zakup kasy fiskalnej. Jeśli wszystkie formalności są dopełnione, podatnikowi przysługuje zwrot w kwocie określonej w Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r.w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika, który wynosi 90% kwoty netto urządzenia, lecz nie więcej niż 700 zł.
 • Raport miesięczny
  Raport miesięczny to dokument fiskalny zawierający dane o obrocie sprzedaży (oraz kwoty podatku VAT) za dany miesiąc kalendarzowy. Dokument ten stanowi podstawę dla księgowości do obliczenia należnych podatków z tytułu przychodów firmy.
 • Kasa rezerwowa
  Przepisy określają, kto i na jakich warunkach musi posiadać urządzenie fiskalne, natomiast nie zmuszajądo posiadania kasy rezerwowej. Urządzenie zastępcze, tj. kasa rezerwowa wykorzystywana jest przez przedsiębiorców, którzy nie mogą pozwolić sobie na awarię kasy fiskalnej. Brak sprawnego urządzenia fiskalnego wyklucza prowadzenie sprzedaży, co wiążę się z dużymi stratami dla firm bazujących na sprzedaży detalicznej.
 • Raport dobowy – co i jak?
  Raport dobowy  to dokument drukowany bezpośrednio z urządzenia fiskalnego, który zawiera sumaryczne dane o obrocie sprzedaży (w tym podatku VAT) w danym dniu sprzedaży. Raporty te, drukujemy tylko i wyłącznie w dniu, w którym dokonywaliśmy sprzedaży — nie ma potrzeby drukowania go w dni, w których nie pracowaliśmy. Raport dobowy powinien być wydrukowany po zakończonej sprzedaży w danym dniu, jako podsumowanie sprzedaży. Zdarzają się jednak przypadki, w których zapomnimy go wydrukować…