Kasa rezerwowa

Czy muszę mieć kasę rezerwową?

Przepisy określają, kto i na jakich warunkach musi posiadać urządzenie fiskalne, natomiast nie zmuszają do posiadania kasy rezerwowej. Urządzenie zastępcze, tj. kasa rezerwowa wykorzystywana jest przez przedsiębiorców, którzy nie mogą pozwolić sobie na awarię kasy fiskalnej. Brak sprawnego urządzenia fiskalnego wyklucza prowadzenie sprzedaży, co wiążę się z dużymi stratami dla firm bazujących na sprzedaży detalicznej.

Kasa czy drukarka fiskalna, jako urządzenie wysoko specjalizowane,posiadające na stałe przypisany nr NIP, może być używane tylko i wyłącznie przez firmę, której NIP zapisany jest w nagłówku. Wyklucza to możliwość np. pożyczenia od kogoś urządzenia fiskalnego na czas naprawy. W sytuacji braku sprawnej kasy fiskalnej jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia lub szybka naprawa obecnego.

Co w przypadku awarii kasy fiskalnej?

W przypadku awarii kasy fiskalnej najważniejsze jest, aby urządzenie znalazło się jak najszybciej w firmie prowadzącej serwis urządzeń fiskalnych. W przypadku drobnych usterek naprawa zwykle odbywa się na miejscu bądź „od ręki”. Zdarzają się natomiast przypadki, w których należy odesłać urządzenie do producenta. W takiej sytuacji naprawa urządzenia fiskalnego (nawet objętego gwarancją) może potrwać do 2 tygodni !

Jak kupić taniej kasę rezerwową?

Kupując kasę fiskalną po raz pierwszy, Urząd Skarbowy odliczy nam do 700 zł od każdego zakupionego urządzenia fiskalnego — w praktyce oznacza to, że kupujemy od razu dwa urządzenia fiskalne w dobrej cenie! Tym samym za kasę rezerwową nie ponosimy prawie żadnych kosztów!

Więcej na temat przykładowych wyliczeń oraz zwrotów za zakup urządzenia fiskalnego przeczytasz w artykule Zwrot za zakup kasy fiskalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *