Kasa fiskalna dla prawnika

Kasa dla prawnika

1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177). Kasa fiskalna dla prawnika jest obowiązkowa niezależnie od wysokości obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Są jednak dwa wyjątki:

  1. Możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej w sytuacji, gdy usługi te są świadczone wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub ich rezultat przekazywany jest wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków – więcej w tym artykule
  2. Zwolnione z ewidencjonowania na kasie fiskalnej są czynności notarialne

Należy pamiętać również o tym, że ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej musi odbywać się już od pierwszej sprzedaży.

Skutkiem niewywiązania się z powyższych przepisów mogą być kary nakładane przez Urząd Skarbowy albo Krajową Administrację Skarbową, które mogą sięgać nawet 180 stawek dziennych.

Jaki jest koszt kasy fiskalnej dla prawnika?

Na początku warto zwrócić uwagę na fakt, iż każdemu podatnikowi, który zakupuje swoje pierwsze urządzenie fiskalne na daną firmę przysługuje zwrot do 700 zł kwoty netto. Aby otrzymać w/w zwrot należy przy zachowaniu pewnych zasad – więcej o procedurze uzyskania zwrotu przeczytasz w naszym artykule w bazie wiedzy.

Dodatkowo, można posiłkować się rozłożeniem kosztu kasy fiskalnej na raty (nie tracąc przy tym możliwości uzyskania zwrotu – więcej informacji znajdziesz na tej stronie).

Który model kasy fiskalnej wybrać?

Prawnikom oraz doradcom podatkowym zwykle nie jest potrzebne zaawansowane urządzenie fiskalne, wystarczy im zwykła prosta ale przy tym niewielka, przenośna kasa fiskalna z kopią elektroniczną paragonu. Urządzenie to ma również posiadać mocny akumulator oraz być niezawodne w użytkowniu.

Poniżej przyjrzymy się dostępnymi rozwiązaniami dla tej grupy podatników.

Farex Perła Plus E

Kasa Farex Perła Plus E jest to jedno z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Kasa to posiada nie tylko podstawową funkcjonalność, ale rozszerzona jest o cały szereg raportów, skrótów klawiszowych czy usług czasowych. Kasę tą charakteryzują małe rozmiary oraz wydajny akumulator, które czynią z niej idealne urządzenie mobilne.

  • Plusy: Cena, Mobilność, Pojemny akumulator
  • Minusy: Brak

Elcom Euro-50TE Mini

Kasa Elcom Euro-TE 50 Mini charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz wydajną baterią a także przejrzystym, dwuwierszowym wyświetlaczem. Kopia elektroniczna sprawia, iż nie musimy martwić się o przechowywanie kopii paragonów, gdyż zapisują się one na karcie SD w środku urządzenia. Urządzenie to posiada mechanizm wymianę papieru w systemie “wrzuć i pracuj”, które sprawia, iż wymiana papieru jest prosta oraz nie stanowi problemu dla użytkownika.

  • Plusy: Cena, Mobilność, Pojemny akumulator
  • Minusy: Brak

Novitus Nano E

Kasa Novitus Nano E to niekwestionowany lider pod względem ilości sprzedanych przenośnych urządzeń fiskalnych na polskim rynku. Niewielkie rozmiary, wielokrotnie nagradzany design za ergonomiczna budowę, a także bardzo wydajny akumulator. Bardzo szybki wydruk z możliwością umieszczenia logo(!) na paragonie oraz łatwa wymiana papieru.

  • Plusy: Wygląd, mobilność, bardzo pojemny akumulator, możliwość wydrukowania logo na paragonie
  • Minusy: Cena

Podsumowanie

Prawnicy oraz doradcy podatkowi są ustawowo zmuszeni do ewidencjonowania sprzedaży swoich usług za pomocą kasy fiskalnej już od pierwszej usługi.

Kasa fiskalna dla prawnika to nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej, który będzie nam towarzyszyć minimum przez 5 lat. Decyzja zakupowa powinna być przemyślana – przed zakupem warto się z nami skontaktować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *