Kasy fiskalne dla sklepów wielobranżowych

Kasa fiskalna w sklepie

Zgodnie z aktualnymi przepisami fiskalna kasa sklepowa od 2017 r. może zostać zakupiona dopiero po przekroczeniu limitu, który wynosi 20 000 zł w skali roku. Należy mieć na uwadze fakt, że jeżeli rozpoczynamy działalność w trakcie roku to wartość progu (w tym przypadku 20 000 zł) wyliczamy proporcjonalnie.

Dla przykładu:

Sklep z zabawkami rozpoczął działalność w lipcu 2017 r. Od lipca do października 2017 r. miał już 12 000 zł przychodu. Kiedy taki sklep powinien rozpocząć ewidencjonowanie przy użyciu kasy fiskalnej?

Odpowiedź brzmi od listopada 2017 r.!

Skutki niezainstalowania kasy fiskalnej w terminie mogą być bardzo niemiłe – poczynając od mandatu skarbowego kończąc na karze sięgającej 180 stawek dziennych.

Obecnie kasy sklepowe to nie tylko przykry obowiązek, ale także narzędzie wspomagające przedsiębiorcę. Nowoczesne kasy posiadają wiele przydatnych funkcji – kontrolowanie pracowników, zdalne zarządzanie (np. przez przeglądarkę internetową), a także wiele przydatnych raportów statystycznych.

Koszt kasy sklepowej

Kasa sklepowa to nadal spory wydatek, natomiast istnieje wiele sposobów aby zmniejszyć, bądź rozbić  w czasie.

Najbardziej oczywistą sprawą, jest uzyskanie odliczenia, nawet do 700 zł, za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego dla danej firmy, które to przyznaje Urząd Skarbowy. Aby takie odliczenie uzyskać należy spełnić kilka kryteriów – o których więcej w tym artykule.

Mniej oczywistym rozwiązaniem jest rozłożenie na raty płatności za urządzenie fiskalne poprzez leasing lub pożyczkę – więcej o alternatywnych możliwościach finansowania urządzeń fiskalnej znajdziesz w tym artykule.

Najtańsze urządzenia fiskalne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w sklepie, znajdziemy już za 700 brutto, najdroższe natomiast można kupić za sporo ponad 2000 zł – przyjrzyjmy im się trochę bliżej.

Mercury 116F

Kasa Mercury 116F jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na najtańsze urządzenia. Kasa ta, posiada najprostszą (wymaganą z ustawy) funkcjonalność, dość archaiczny wygląd ekranu (do którego trzeba się przyzwyczaić), a także toporny wygląd. Mimo to, jest bardzo często kupowanym urządzeniem fiskalnym, głównie z powodu swojej ceny.

Plusy: Cena

Minusy: Kopia papierowa, wygląd, podstawowa funkcjonalność, archaiczny wygląd ekranu, trudna wymiana papieru

Farex Bursztyn Plus (kopia papierowa)

Kasa Farex Bursztyn Plus jest (nie licząc Mercury 116F) jest jednym z najtańszych urządzeń fiskalnych dostępnych na rynku. W odróżnieniu do kasy Mercury 116F posiada bardziej rozbudowane menu sprzedażowe oraz wygodniejszy interfejs użytkownika. Rozbudowane raporty fiskalne oraz niefiskalne czynią z tej kasy użyteczne narzędzie przy prowadzeniu statystyk na potrzeby własnego biznesu. Solidna budowa, wodoodporne przyciski, a także pojemny akumulator (pomocny przy awarii zasilania) sprawiają, że jest to idealna kasa fiskalna do małych oraz średnich punktów handlowo usługowych.

Plusy: Cena, mobilność, pojemny akumulator

Minusy: Kopia papierowa

Novitus Mała Plus E

Kasa Novitus Mała Plus E to najnowsza technologia dedykowana dla małych punktów sprzedaży, która realizuje rejestrowanie kopii wydruków na elektronicznym nośniku danych (kopia elektroniczna). Kasa ta dzięki niewielkim rozmiarom, intuicyjnym interfejsie użytkownika, portom do komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi (np. czytnikiem kodów kreskowych) jest stworzona do wspomagania sprzedawcy w ciągłym obsługiwaniu swoich klientów. Dzięki możliwości bezpośredniego podłączenia terminala płatniczego Ingenico ICT200 stanowisko sprzedażowe nie odbiega funkcjonalnością od tych zlokalizowanych w największych sieciach handlowych.

Plusy: Cena, mobilność, pojemny akumulator, funkcjonalność

Minusy: Brak

Novitus Next

Kasa Novitus Next to pierwsza kasa (i na razie jedyna) oparta o dotykowy tablet z systemem Android, która charakteryzuje się niebywałą funkcjonalnością wśród innych urządzeń fiskalnych. Posiada oprogramowanie „w chmurze” i może być zarządzana z poziomu przeglądarki z dowolnego miejsca na świecie – do tego zamknięta w pięknej, specjalnie zaprojektowanej obudowie.

Przykładowe cechy wyróżniające kasę Novitus Next:

  • Zarządzanie on-line w „chmurze”
  • Nieograniczona baza towarowa
  • Możliwość łączenia urządzeń w różnych lokalizacjach i zarządzenie nimi z jednego miejsca
  • Złącza USB, RS232 oraz LAN
  • Elektroniczna kopia paragonu + archiwizacja paragonów w „chmurze”
  • Nowoczesny design
  • Nieograniczone możliwości rozbudowy funkcjonalności poprzez platformę Androida
  • Drukowanie faktur wprost z kasy fiskalnej
  • Mechanizm drukujący wraz z obcinaczem papieru

Plusy: Wygląd, mobilność, bardzo pojemny akumulator, możliwość wydrukowania logo na paragonie, faktury wprost z kasy fiskalnej

Minusy: Brak

Film prezentujący kasę Novitus Next

Film prezentujący wytrzymałość kasy Novitus Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *