Kasa fiskalna dla lekarza

Kasa fiskalna dla lekarza

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Ministra Finansów dotyczącym zwolnień z obowiązku posiadania kasy fiskalnej (cały tekst rozporządzenia znajdziesz tutaj) zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą urządzenia fiskalnej nie stosuje się w przypadku lekarzy oraz lekarzy dentystów w zakresie świadczonej opieki medycznej.

Skutkiem niewywiązania się z powyższych przepisów mogą być kary nakładane przez Urząd Skarbowy albo Krajową Administrację Skarbową, które mogą sięgać nawet do 180 stawek dziennych.


Koszt kasy fiskalnej

Aktualnie jednorazowy koszt urządzenia fiskalnego to spory wydatek, natomiast w przypadku pierwszego zakupu kasy fiskalnej Urząd Skarbowy zwróci nam do 700 zł kwoty netto przy zachowaniu pewnych zasad - więcej o procedurze uzyskania zwrotu w tym artykule.

Istnieje również możliwość zakupu kasy fiskalnej na raty, nie tracąc przy tym możliwości uzyskania zwrotu z Urzędu Skarbowego - więcej o tym tutaj.


Który model wybrać?

Modele kas fiskalnych różnią się od siebie przede wszystkim funkcjonalnością, rozmiarem, mobilnością, wytrzymałością - składową tych czterech cech jest ostatecznie cena.

Kasa fiskalna dla lekarza powinna być przede wszystkim mała, poręczna i mobilna, obowiązkowo z kopią elektroniczną paragonu. Lekarz to najbardziej zestresowany oraz zabiegany zawód świata, dlatego też nie bez znaczenia prostota obsługi oraz niezawodność sprzętu będą bardzo ważnymi cechami przemawiającymi za daną kasą fiskalną.

Przyjrzyjmy się dostępnymi rozwiązaniami:


Mercury 116F

Kasa Mercury 116F jest aktualnie najtańszą kasą fiskalną dostępną na rynku polskim, która posiada ważną homologację i można ją legalnie używać do ewidencjonowania sprzedaży. Kasa ta posiada najprostszą możliwą funkcjonalność i .... to wszystko. Do archaicznego wyglądu ekranu (niektórych z liter nie da się przeczytać z poziomu wyświetlacza, a w instrukcji obsługi jest specjalny dział poświęcony temu jak odczytywać niektóre znaki na ekranie) trzeba się po prostu przyzwyczaić, tak jak do topornego wyglądu. Nie ulega wątpliwości, że kasa ta jest kupowana tylko ze względu na jej niską cenę.

Plusy: Niska cena

Minusy: Kopia papierowa, Wygląd, Wyświetlacz, Wytrzymałość


Film prezentujący kasę Mercury 116F
Farex Perła Plus (kopia papierowa)

Kasa Farex Perła Plus jest jednym z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku, nad którym warto "się pochylić". Kasa ta nie tylko posiada podstawową funkcjonalność, ale wyposażona jest również w cały szereg raportów, skrótów klawiszowych czy usług czasowych. Ważnymi cechami tej kasy są jej małe rozmiary oraz wydajny akumulator, dzięki którym jest to urządzenie fiskalne w pełni mobilne.

Plusy: Cena, Mobilność, Pojemny akumulator

Minusy: Kopia papierowaFilm prezentujący kasę Farex Perła Plus
Farex Perła Plus E (kopia elektroniczna)

Kasa Farex Perła Plus E jest to model kasy Farex Perła Plus z kopią elektroniczną. Kasa ta posiada taki sam wygląd oraz funkcjonalność co jej „młodsza siostra”, natomiast jej przewagą jest bez wątpienia kopia elektroniczna.

Plusy: Cena, Mobilność, Pojemny akumulator

Minusy: BrakFilm prezentujący kasę Farex Perła Plus E
Novitus Nano E

Kasa Novitus Nano E jest najczęściej sprzedającą się mobilną kasą wśród wszystkich producentów. Mała, ergonomiczna budowa, potężny akumulator, bardzo szybki wydruk z możliwością umieszczenia logo(!) na paragonie czyni ją niekwestionowanym liderem wśród przenośnych urządzeń fiskalnych. Kasa ta posiada kopię elektroniczną, dzięki której w każdym momencie możemy wydrukować kopię paragonu, raport, czy podsumowanie sprzedaży za dany okres.

Plusy: Wygląd, mobilność, bardzo pojemny akumulator, możliwość wydrukowania logo na paragonie

Minusy: CenaFilm prezentujący kasę Novitus Nano E

Podsumowanie

Lekarze prowadzący indywidualną praktykę lekarską ustawowo są zmuszeni do posiadania kasy fiskalnej, na której będą rejestrowali sprzedaż swoich usług. Wybór urządzenia fiskalnego do tej specyficznej działalności nie jest łatwy – tym bardziej, że na rynku jest sporo modeli. Nasi serwisanci często są pytani przez klientów –

„Jaka jest różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym urządzeniem i po co mam kupować drogą kasę fiskalną, skoro będę drukować tylko kilkanaście, kilkadziesiąt paragonów w miesiącu?”

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – natomiast warto mieć na uwadze fakt, że zakup urządzenia fiskalnego to długofalowa decyzja (kasa będzie z nami pracować minimum 5 lat) a przy uldze na zakup pierwszego urządzenia fiskalnego (więcej o uldze tutaj) finalny koszt urządzenia może być mniejszy nawet o 700 zł.

W przypadku wątpliwości co do wyboru urządzenia, zapraszamy do naszych biur sprzedaży aby zaprezentować dostępne możliwości. W przypadku szybkiego kontaktu zachęcamy ze skorzystania z czatu u dołu strony.

Powiązane wpisy

Biuro rachunkowe Poznań, Bydgoszcz - Kancelaria Gospodarcza Jakub Kazuś