Wyrejestrowanie kasy fiskalnej

Wyrejestrowanie kasy z Urzędu Skarbowego

Wyrejestrowanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe dla firm które zamknęły działalność gospodarczą oraz opcjonalne dla tych, którzy nie chcą już z niej korzystać (np. nie będą już więcej obsługiwać klientów indywidualnych). Procedura ta polega na zablokowaniu sprzedaży na danej kasie fiskalnej oraz wygenerowaniu raportu o łącznej sprzedaży przez cały żywot urządzenia. Następnie autoryzowany serwis składa odpowiednie dokumenty do Urzędu Skarbowego.

Kiedy należy wykonać odczyt?

Przy zamknięciu działalności gospodarczej należy niezwłocznie ją wyrejestrować z ewidencji Urzędu Skarbowego.

Przegląd kasy fiskalnej

Przegląd kasy fiskalnej – kiedy muszę wykonać?

Obowiązkowe (tj. wymagane z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r.) przeglądy urządzeń fiskalnych muszą być wykonywane nie rzadziej niż co 24 miesiące. Aktualnie jedynym zwolnieniem z tego obowiązku jest przypadek w którym firma jest zawieszona.

Istnieje również możliwość wykonywania przeglądów co rok – w ten sposób przedłużymy gwarancję o kolejny rok.

Czy jeżeli zamknąłem sklep/punkt/biznes to muszę wykonywać przeglądy?

TAK – Kasa fiskalna jest przypisana do danego nr NIP a nie do danego punktu. Jeśli dana firma (nr NIP) jest aktywna to należy wykonywać przeglądy w obowiązujących terminach.

Ja już w ogóle nie obsługuje klientów detalicznych. Czy muszę wykonywać przeglądy?

Tak – Zarejestrowana kasa fiskalna musi przechodzić obowiązkowe przeglądy. Jedynym wyjściem jest jej wyrejestrowanie.

Moja firma jest zawieszona, ale planuje ją odwiesić. Czy muszę wykonać przegląd?

Teraz nie, natomiast na dzień odwieszenia działalności gospodarczej należy wykonać przegląd. W takim wypadku prosimy o umówienie daty przeglądy wcześniej kontaktując się z nami.

Moja firma jest zamknięta. Czy muszę wykonać przegląd?

Nie, natomiast musisz ją niezwłocznie wyrejestrować z Urzędu Skarbowego poprzez autoryzowany serwis urządzeń fiskalnych. Skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym kompleksowo.

Do kiedy muszę wykonać przegląd?

Skontaktuj sie z nami telefonicznie pod numerem telefonu widocznym u góry strony albo użyj czata u dołu strony aby do nas napisać.

Jakie są konsekwencje niewykonania przeglądu?

Niewykonanie przeglądu to wykroczenie skarbowe, a więc wiąże się to z karą grzywny oraz zwrotem dofinansowania na zakup kasy fiskalnejs (Artykuł 111 ust. 6 ostawy o VAT).

Spóźniłam/em się z przeglądem – co robić, jak żyć?

Zalecamy wykonać obowiązkowy przegląd jak najszybciej oraz opcjonalnie wysłać do Urzędu Skarbowego czynny żal.

Kasy online w piekarni

Kasa on-line w piekarni od 1 stycznia 2020 r. ?

Od 1 stycznia 2020 r. branża gastronomiczna będzie musiała używać kas fiskalnych on-line do sprzedaży swoich produktów i usług. O ile stosowanie tych urządzeń przez puby, bary czy restauracje jest oczywiste, o tyle punkty w których sprzedaje się dodatkowo hot-dogi, kawę na wynos czy lody, interpretacja przepiśów nie jest już taka oczywista.

Indywidualne interpretacje przepisów

Jeszcze w 2019 r. roku wydano szereg interpretacji podatkowych, które to rozwiewają wiele wątpliwości w zakresie stosowania urządzeń on-line, np. w piekarni, która sprzedaje bułki na wynos, czy sklepu osiedlowego, który to sprzedaje swoim klientom hot-dogi oraz kawę na wynos. Okazuje się, że nie ma znaczenia brak posiadania stolików, szatni czy toalety, ma za to znaczenie fakt, że przygotowuje się posiłki gotowe do spożycia (nawet, jeśli jest to tylko podgrzanie).

Przykłady interpretacji podatkowych

Poniżej znajdziecie Państwo linki do intepretacji podatkowych omawiających powyższe kwestie

Interpretacja Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 listopada 2019 r., która to omawia sprawę sklepu, w ktorym to oprócz zwykłej sprzedaży pieczywa oraz art. cukiernicznych oferuje sprzedaż lodów oraz kawy na wynos.

Interpretacja Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 października 2019 r., która to omawia otwarcie sklepiku szkolnego, który miał sprzedawać gotowe wyroby gastronomiczne (kanapki na zimno i ciepło, drożdżówki, zapiekanki). Produkty te po podgrzaniu, miały być przeznaczone do konsumpcji poza punktem sprzedaży.

Najtańsze kasy fiskalne on-line

Sprawdź nasze najtańsze kasy fiskalne on-line. Pamiętaj również o tym, że zakupujac urządzenie fiskalne po raz pierwszy masz prawo odliczyć sobie 700 zł z tytułu ulgi na zakup kas. Pracownicy naszych sklepów pomagają we wszelkich formalnościach dotyczących zakupu kas fiskalnych.

Przesunięcie obowiązku stosowania kas online

Przesunięcie obowiązku stosowania kas on-line

Oficjalnie przesunięcie terminu, do którego można używać kas fiskalnych z kopią elektroniczną oraz kas fiskalnych z kopią papierową w poszczególnych branżach zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod numerem 1059.

Aktualne daty, od których poniższe branże będą musiały używać urządzeń online przedstawiają się następująco:

Od 1 stycznia 2021 r.

 • Świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
 • Sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

Od 1 lipca 2021 r., firmy które świadczą usługi

 • Fryzjerskie
 • Kosmetyczne i kosmetologiczne
 • Budowlane
 • W zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów
 • Prawniczych
 • Związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Nowa matryca stawek VAT

Czego dotyczy nowa matryca stawek VAT?

Zmiana dotyczy zmiany stawek VAT na poszczególne produkty, które są wyszczególnione w ustawie z dnia 9 sierpnia 2019 r. Początkowo zmiana ta miała wejść z dniem 1 kwietnia 2020 r., ale z racji pandemii COVID-19 termin ten został przesunięty na 1 lipca 2020 r.

Co muszę teraz zrobić?

Jeśli zmiana stawek VAT dotyczy produktów, które sprzedajesz musisz od 1 lipca 2020 r. sprzedawać te produkty ze zmienioną, nową stawką VAT. Zmiany na kasie fiskalnej możesz dokonać samodzielnie zgodnie z instrukcją obsługi albo za pomocą naszego serwisu. Jeśli chcesz nam zlecić wykonanie tej usługi zadzwoń pod 577-630-999.

Zmiana dotyczy między innymi

Obniża stawki VAT na:

 • wyroby ciastkarskie z 8% lub 23% na 5%,
 • owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%,
 • pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia z 8% na 5%,
 • zupy, buliony, żywność homogenizowaną z 8% do 5%,
 • musztardę, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%,
 • produkty dla niemowląt i dzieci z 8% do 5%,
 • artykuły higieniczne z 8% do 5%.

Oraz podwyższa stawki VAT na:

 • drewno opałowe z 8% do 23%,
 • lód do celów spożywczych z 8% do 23%,
 • skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. małże, ośmiornice, homary, ślimaki, ostrygi) z 5%, z 8% na 23%

Szczegółowy opis produktów dla których zmieniają się stawki VAT znajdziesz w Ustawie z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751 i 2200).